Урок 29. Розв'язування задач.

 


1. Перенесіть рисунки до зошита і для кожного випадку побудуйте зображення предмета АВ лінзі.

     

           


2. На рисунку показано головну оптичну вісь лінзи (KN), світну точку S та її зображення S1. Визначте розташування оптичного центра та фокусів лінзи, тип лінзи й тип зображення.


Аналіз фізичної проблеми, розв’язання

1) Світна точка та її зображення завжди розташовані на прямій, яка проходить через оптичний центр лінзи. Провівши пряму SS1, знайдемо точку її перетину з головною оптичною віссю лінзи (точка О). Ця точка і є оптичним центром лінзи.


2) Лінза перпендикулярна до головної оптичної осі, тому, провівши через точку О пряму, яка перпендикулярна до КN, знайдемо положення лінзи.


3) Із рисунка бачимо, що зображення розташоване по той самий бік від лінзи, що й світна точка S, і далі від головної оптичної осі.  Таке зображення дає збиральна лінза.


4) Проведемо через точку S промінь, паралельний головній оптичній осі. Після заломлення він пройде через фокус лінзи, а його продовження – через точку S1.


5) Другий фокус знайдемо зважаючи на те, що фокуси розташовані на однаковій відстані від оптичного центра лінзи.


3. Під час лабораторної роботи учень дістав чітке зображення запаленої свічки. Яка фокусна відстань й оптична сила лінзи, якщо відстань від свічки до лінзи становить 24 см, а відстань від лінзи до екрана – 12 см?

Дано:

d=24 см=0,24 м

f=12 см=0,12 м

Розв’язання

1F=1d+1f;          1F=f+ddf;       F=dff+d

F=м∙мм=м;         F=0,24∙0,120,12+0,24=0,08 (м)

D=1F;    D=1м=дптр;     D=10,08 =12,5 (дптр)


Відповідь: F=0,08 м, D=12,5 дптр.

F - ?

D - ?





4. За допомогою лінзи з фокусною відстанню 20 см на екрані одержали зображення предмета. Відстань від лінзи до зображення – 1 м. На якій відстані від лінзи міститься предмет? Яким буде зображення?

Дано:

F=20 см=0,2 м

f=1 м

Розв’язання

Оскільки зображення одержано на екрані, то лінза збиральна. Виходячи з умови задачі (f > 2F) й аналізуючи можливі види зображень від збиральної лінзи, з’ясовуємо: предмет знаходиться між фокусною та подвійною фокусною відстанню.

1F=1d+1f ;       1d=1F-1f

1d=f-FFf;         d=Fff-F

d=м∙мм=м;     d=0,2∙11-0,2=0,25 (м)


Відповідь: d=0,25 м, зображення дійсне, збільшене й перевернуте.

d - ?




5. Оптична сила лінзи 2,5 дптр. На якій відстані від неї потрібно розмістити лампу та екран, щоб отримане на екрані зображення було такого самого розміру, як і лампа?

Дано:

D=2,5 дптр

H=h

Розв’язання

Оскільки зображення одержано на екрані, то лінза збиральна. Виходячи з умови задачі (H = h) й аналізуючи можливі види зображень від збиральної лінзи, з’ясовуємо: предмет знаходиться в подвійному фокусі.

Г=Hh=fd        =>       f=d


D=1d+1f;     D=1f+1f;       D=2f       =>       f=2D

f=1 дптр=1 м-1=м;          f=22,5=0,8 (м)


Відповідь: f=d=0,8 м.

f - ?

d - ?



Немає коментарів:

Дописати коментар